Er heeft een duurzame win-win-situatie plaats gevonden in Amsterdam, op de Zuidas. Woonstichting Lieven de Key heeft samen met warmteleverancier Eteck de samenwerking opgezocht met de Rotterdamse bouwende ontwikkelaar VORM en EDGE van het naastgelegen commerciële pand The Pulse of Amsterdam. Stepstone - naar ontwerp van LEVS architecten - wordt namelijk gekoppeld aan het warmte-koude systeem van het project in aanbouw The Pulse of Amsterdam. Op deze manier wordt de capaciteit van de Warmte- en Koude Opslag (WKO) optimaal benut. Woningbouw en commerciële gebouwen hebben op verschillende momenten koude- en warmtevragen en daardoor zijn ze complementair aan elkaar. 

Lieven de Key realiseert in samenwerking met VORM het project Stepstone. Er komt een woontoren met in totaal 216 sociale huurwoningen voor jonge woonstarters tussen de 18 en 28 jaar oud.  Een bijzondere ontwikkeling op de Zuidas. Het sluit aan bij het doel van de woonstichting: jongeren de kans bieden om een woonstart in Amsterdam te maken. Bij de ontwikkeling van het project is het idee bij Lieven de Key ontstaan om het naastgelegen pand, The Pulse of Amsterdam, te gebruiken om de warmte- en koudebronnen in balans te houden. Om een goede oplossing te bedenken gingen Lieven de Key en Eteck, leverancier van duurzame warmte de samenwerking aan met het project The Pulse of Amsterdam.

"Als je dan op een manier kunt samenwerken zoals we nu met Stepstone en The Pulse of Amsterdam doen én elkaar kunt helpen, dan moet je van die mogelijkheid gebruik maken."

- Rik Harmsen, gebiedsontwikkelaar bij Lieven de Key

Restwarmte

De warmte- en koude-installatie van woontoren Stepstone wordt gekoppeld met het WKO-systeem van The Pulse of Amsterdam. Hiermee ontvangt Stepstone restwarmte (en -koude), een unieke en duurzame oplossing. In The Pulse of Amsterdam komt onder andere 36.000m2 kantoorruimte, een bioscoop met 9 zalen, diverse horeca units en een supermarkt. Doordat er koeling in deze ruimtes wordt gebruikt, wordt er ook warmte geproduceerd. Dit is restwarmte en gaat vaak verloren wat niet duurzaam is. Met het gebruik van die restwarmte zorgen we ervoor dat warmte die niet door The Pulse of Amsterdam gebruikt wordt, gebruikt kan worden door Stepstone.

The Pulse 6 Amsterdam Zuidas

Oplossing dankzij samenwerking

VORM en EDGE hebben The Pulse of Amsterdam verkocht aan de Duitse belegger Union Real Estate Investment. Zij staan zeer positief tegenover deze samenwerking waarmee voor alle betrokken partijen een unieke win-win situatie ontstaat. Door de gebouwen te koppelen kunnen de bronnen van The Pulse of Amsterdam beter in balans worden gebracht en binnen Stepstone wordt zo gezorgd voor een efficiënte warmte-oplossing. 

De koppeling aanleggen leek in eerste instantie niet mogelijk in verband met het doorkruisen van openbaar gebied. Dienst Zuidas verleende volledige medewerking aan het mogelijk maken van deze duurzame koppeling.

Volgens Lieven de Key zou het gebruik van restwarmte veel vaker moeten gebeuren: “Woningen en commerciële gebouwen hebben op verschillende momenten koude- en warmtevragen. Hierdoor kunnen ze elkaar aanvullen. De samenwerking opzoeken ligt dan voor de hand.” Daarnaast kan je op deze manier sneller overgaan op de verduurzaming waardoor je meewerkt aan de plannen van de regering dat Nederland in 2050 gasloos is. “We kijken overal op welke manier we het gasloos maken van onze woningen kunnen realiseren. Als je dan op een manier kunt samenwerken zoals we nu met Stepstone en The Pulse of Amsterdam doen én elkaar kunt helpen, dan moet je van die mogelijkheid gebruik maken,” aldus Rik Harmsen, gebiedsontwikkelaar bij Lieven de Key.

Recent nieuws

Ben je al bekend met ons nieuws?

boogiewood

BPL Pensioen investeert in middenhuur in houten icoon De Binckhorst Den Haag

Namens BPL Pensioen investeert Achmea Real Estate (ARE) in 70 appartementen in Boogie Wood, het grootste CLT-houtbouw woonproject van Nederland. De 70 woningen vallen in het middenhuur- en vrije sector huursegment en worden afgenomen van bouwende o

Lees meer
Start bouw Bloom

Feestelijke start bouw 160 woningen BLOOM te Haarlem

Start bouw BLOOM Haarlem: 160 duurzame en betaalbare woningen met groen, sociale huur en koopwoningen aan de Spaarndamseweg.

Lees meer
Hoogste punt Hof van Maasdam

Hoogste punt Hof van Maasdam feestelijk gevierd in Park 16Hoven

Hoogste punt Hof van Maasdam bereikt in Park 16Hoven: duurzame wijk met 134 woningen, groen, voorzieningen en focus op inclusieve leefomgeving.

Lees meer
Hessenbergweg | Amsterdam | persbericht ondertekening | thumbnail

Eerste seniorenwoningen in Amstel III te Amsterdam

De gemeente Amsterdam en bouwende ontwikkelaar VORM hebben een Afsprakenbrief ondertekend voor de ontwikkeling van een nieuw woongebouw aan de Hessenbergweg 8–10 in Amstel III in Amsterdam Zuidoost. Met dit project worden circa 245 levensloopbesten

Lees meer
Riekusweel | Bruinisse | Persbericht | ondertekening | thumbnail

Stap dichter bij de komst van de nieuwe wijk

Een nieuwe mijlpaal voor woonwijk Riekusweel V in Bruinisse. Want de gemeente Schouwen-Duiveland en bouwende ontwikkelaar VORM uit Rotterdam hebben de koop- en realisatieovereenkomst getekend. Op de locatie van de voormalige voetbalvelden van Bruse

Lees meer
Nijevoert 1

Belangrijke stap voor woningbouw Nijevoert

Gemeenten Enkhuizen en Stede Broec en ontwikkelcombinatie zetten volgende stap richting realisatie van circa 950 woningen in nieuwe woonwijk Nijevoert.

Lees meer
Minister Elanor Boekholt bij The Blox

Minister van VRO bezoekt The Blox in De Binckhorst: samen versnellen naar 100.000 woningen

Minister VRO bezoekt The BLOX in De Binckhorst. VORM en partners tonen hoe betaalbare woningbouw bijdraagt aan 100.000 woningen per jaar.

Lees meer
Nieuwe Weelde | persbericht | 12 februari 2026 | thumbnail

Viering start bouw Nieuwe Weelde brengt woonomgeving voor senioren dichterbij

‘Vol levenslust ouder worden’ is de essentie van ‘Nieuwe Weelde’, in woonwijk Nieuwe Steen in Hoorn. Hier vond de start van de bouw plaats waarbij er symbolisch een wensenkist begraven werd en dit werd gevierd met bewoners, gemeente en samenwerkend

Lees meer
Made Noord-West | ondertekening anterieure overeenkomst | thumbnail

Bouw van 181 woningen in Made Noordwest weer een stap dichterbij

De ontwikkeling van woningbouw op de locatie Made Noordwest is weer een stap dichterbij gekomen. Op maandag 15 december ondertekenden wethouder Patrick Akkermans en CEO Hans Meurs van VORM de anterieure overeenkomst. Daarmee is een belangrijke eers

Lees meer
De Kaai | Unileverfabriek | Rotterdam | persbericht | thumbnail

Bestemmingsplan De Kaai vastgesteld

Op woensdag 17 december heeft Raad van State uitspraak gedaan over het bestemmingsplan De Kaai Rotterdam. Een belangrijke stap in het aanpakken van het woningtekort in de stad. Na vaststelling van het bestemmingplan in september 2024 kwamen enkele

Lees meer
BLOOM | persbericht | ondertekening koopovereenkomst

Volgende stap voor BLOOM Haarlem: Pré Wonen, VORM en Ouwehand Bouwen & Ontwikkelen tekenen voor koop en realisatie

Een nieuw mijlpaal richting de realisatie van nieuwbouwproject BLOOM in Haarlem. Op 3 december 2025 ondertekenden projectontwikkelaar VORM en woningcorporatie Pré Wonen de koopovereenkomst. Tegelijkertijd ondertekenden bouwer Ouwehand en Pré wonen

Lees meer

Vragen? Neem contact met ons op.

Verzend

Bezoekadres

VORM

Schiehaven 13

3024 EC Rotterdam

Postadres

VORM

Postbus 16

3350 AA Papendrecht

Telefoon: 010 - 6421300

E-mail: post@vorm.nl